Sieci VAN 

Pionierzy EDI napotykali skomplikowane technicznie i kosztowne rozwiązania, gdy przyszło do komunikowania się z ich partnerami handlowymi. Dlatego też wczesne wykorzystanie EDI skłaniało się raczej ku komunikacji w obrębie firmy, niż pomiędzy firmami i było ograniczone do tych, którzy mogli sobie pozwolić na wdrożenie i konserwację rozległych wewnętrznych sieci elektronicznych.
Na szczęście dzisiejsi użytkownicy EDI dysponują opcją bardziej efektywną i opłacalną. Wszelki biznes, bez względu na rozmiar, zwrócił się w stronę usług sieciowych "trzeciej-strony", powszechnie nazywanych "Sieciami Dodatkowych Usług" lub VAN-ami. VAN funkcjonuje jak biuro rozliczeń dla transakcji elektronicznych działając jak prywatna elektroniczna usługa pocztowa o dużej szybkości.
Wykorzystując VAN, przedsiębiorstwo może przesyłać wszystkie swoje pliki EDI do tego samego miejsca. Następnie VAN rozsyła dane do poszczególnych elektronicznych skrzynek na listy odbiorców.

 


Co oferuje VAN?

Utrzymywanie prywatnej sieci jest trudnym i kosztownym zadaniem wymagającym wyspecjalizowanego sprzętu, oprogramowania i wsparcia technicznego. VAN dostarcza bardzo prostego rozwiązania potrzeb komunikacyjnych EDI. Dodatkowo VAN o pełnym serwisie może dostarczać innych usług wliczając w to oprogramowanie EDI, instalację, szkolenia, usługi wspierania i konsultacji ułatwiające proces implementacji. Na ogół VAN dostarcza między innymi następujących korzyści:

  • Elastyczność Wielką zaletą stosowania VAN-a są jego zdolności komunikacyjne. Wykorzystuje on szeroki wachlarz standardowych protokołów komunikacyjnych.
  • Koszt Koszty korzystania z VAN nie są wysokie. Użytkownicy płacą roczną opłatę abonamentową oraz opłatę naliczaną od objętości danych. Analiza korzyści cenowych prowadzi do konkluzji, że cena serwisu EDI jest korzystna i opłacalna.
  • Bezpieczeństwo VAN umożliwia użytkownikowi wysłanie i otrzymanie informacji tylko z jego własnej skrzynki pocztowej. VAN obsługuje wszelki transfer informacji od skrzynki pocztowej nadawcy do skrzynki odbiorcy. Pozwala to partnerom handlowym czuć się pewnym, że mogą swobodnie wymieniać informacje, uniemożliwiając czynnikom zewnętrznym bezpośredni dostęp do swoich własnych systemów wewnętrznych.
  • Konserwacja Przedsiębiorca odpowiedzialny jest tylko za konserwację sprzętu komunikacyjnego, który umożliwia dostęp do VAN-a.
  • Księgowanie i rachunki Transakcje użytkownika są dokładnie śledzone i zliczane. Większość VAN-ów dostarcza szczegółowego rozbicia kosztów za usługi wykorzystane przez ich klienta, w podobny sposób jak towarzystwa kart kredytowych doliczają usługi do swoich rachunków.
  • Usługi użytkownika Doświadczony personel służy w razie potrzeby pomocą w planowaniu i wdrożeniu handlu elektronicznego. VAN-y dostarczają również różnorodnych usług, aplikacji programowych i sieciowych, które mogą wzbogacić powiązania w wymianie elektronicznej. Typowymi przykładami są katalogi elektroniczne i informacyjne bazy danych, aplikacje zarządzania magazynem, usługi płacenia elektronicznego, EDI dla FAX-u, poczta elektroniczna etc. Dostawcy pełnego serwisu EDI i ogólnie Rynku Elektronicznego tacy jak GE Information Services dają szerokie możliwości i wsparcie na dużą skalę swoim klientom.

 

 

Internet

Dla firm, które chcą obniżyć progowe koszty wdrożenia EDI doskonałym rozwiązaniem jest EDI przez Internet Bazując na stworzonej infrastrukturze i coraz szybciej rosnącej liczbie użytkowników EDI, rozwijają się Internetowe wersje technologii EDI. Są one w swej istocie przeznaczone dla innej grupy klientów niż duże organizacje gospodarcze. Klientami takimi są małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których rozwiązania te są kompromisem pomiędzy relatywnie niskimi kosztami wdrożenia oraz powszechnością dostępu do Internetu, a częściową tylko integracją z wewnętrznym systemem informatycznym. Rozwiązania te należy postrzegać jako nadbudowane nad klasycznym EDI dedykowanym dla organizmów wymagających bezwzględnie pełnej integracji i tzw. czystego EDI, to znaczy pełnej komunikacji pomiędzy systemami informatycznymi.


Wykorzystanie internetu przez średnie i małe firmy umożliwia łatwe, bezpieczne i tanie przesyłanie dokumentów EDI do operatora, który profesjonalnie zadba o to, aby przesyłki dotarły do dostawców. W Polsce takim operatorem jest EDISON S.A., działająca jako Narodowy Operator Usług Elektronicznej Wymiany Dokumentów (EDI) na licencji General Electric.

schemat EDI van

W celu poprawnego funkcjonowania witryny, używamy plików cookies. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.